Bukowina Tatrzańska i okolice – zaskakujące ciekawostki z regionu

Bukowina Tatrzańska i okolice – zaskakujące ciekawostki z regionu

Bukowina Tatrzańska to popularne miejsce na urlop wśród Polaków. Dostarcza wielu atrakcji przez cały rok – latem kusi górskimi wędrówkami, a zimą wyciągami narciarskimi i kąpielą w basenach termalnych.

Warto jednak wiedzieć o tej gminie więcej, ma ona bowiem do zaoferowania bardzo dużo i o każdej porze roku znajdziemy tam dla siebie wiele ciekawych aktywności.

Zaskakujące ciekawostki o Bukowinie Tatrzańskiej

  1. Bukowina Tatrzańska jest miejscem, gdzie najdłużej w Tatrach zalega pokrywa śnieżna. Śnieg topi się tutaj bardzo powoli nawet w letnich miesiącach, a w najwyższych partiach może zalegać nawet cały rok.
  2. Morskie Oko, najbardziej znane górskie jezioro w Polsce, leży właśnie w gminie Bukowina Tatrzańska. Szlak na Morskie Oko jest jednym z najpopularniejszych w całych Tatrach.
  3. Nad Morskim Okiem, w kotle Mięguszowieckim, znajduje się największy z całorocznych lodowców, jakie można zobaczyć w Polsce. Bukowina Tatrzańska jest jedynym polskim miejscem, gdzie można spotkać nietopniejące (całoroczne) lodowce.
  4. Będąc w Bukowinie Tatrzańskiej, warto zobaczyć wodospad Siklawa w Dolinie Pięciu Stawów Polskich. Ma on wysokość około 70 metrów.
  5. Jaka najlepsza atrakcja znajduje się na terenie Bukowiny? Na terenie Bukowiny Tatrzańskiej występuje wiele endemitów roślinnych, czyli gatunków roślin żyjących tylko na określonym terenie. Należą do nich złocieniec alpejski (podgatunek tatrzański), mak tatrzański, rutewka mniejsza i wiele innych.
  6. Sabałowe Bajania to trzydniowe święto obchodzone latem przez górali w Bukowinie Tatrzańskiej. Jest to cykliczny festiwal folklorystyczny obchodzony już od kilkudziesięciu lat. Możemy się tam zetknąć ze sztuką regionalną z różnych zakątków Polski, nie tylko Podhala – posłuchać ludowej muzyki i nabyć oryginalne rękodzieło.

Może więc przy okazji kolejnej wizyty w Bukowinie Tatrzańskiej warto zobaczyć największy z polskich lodowców oraz wstąpić na Sabałowe Bajania, by wsłuchawszy się w góralską muzykę, jeszcze lepiej poczuć wyjątkowy klimat polskich Tatr?