Czy można wybrać się w góry z psem?

Czy można wybrać się w góry z psem?

Coraz więcej Polaków z każdym kolejnym rokiem planuje wyprawę w polskie góry. Mowa zarówno o okresie letnim, jak i zimowym. Niektórzy jednak wyjeżdżają na wakacje ze swoimi pupilami. Stąd też często w ich myślach rodzi się pytanie, czy można i czy rozsądne jest wybranie się w góry z psem?

Wyprawa w góry z psem

Czy można jakoś sensownie, krótko i zwięźle odpowiedzieć na pytanie związane z zasadnością wyprawy w góry z psem? No właśnie… Szczerze mówiąc, to dlaczego by tego nie zrobić, prawda? Jeśli tylko Twój pies przyzwyczajony jest do długich spacerów i nie cierpi na problemy zdrowotne, które wykluczałyby taką aktywność, to łap smycz i ruszaj z nim w góry!

Psy tak samo jak ludzie uwielbiają poznawać nowe miejsca. Codzienne spacerowanie wokół tych samych „atrakcji” i zapachów nudzi je tak samo jak Ciebie! Na pewno będą więc zadowolone, gdy będą mogły wyruszyć w trasę pełną nowych zapachów, ścieżek, doświadczeń i widoków. Wyobraź sobie tylko, jakże ciekawe jest dla wszystkich psiaków obwąchiwanie nowych miejsc!

Czy należy o czymś pamiętać wybierając się na wyprawę górską z psem?

Wybierając się z psem w góry warto oczywiście zadbać o kilka aspektów, aby po drodze nie wystąpiły żadne niespodziewane sytuacje. Pamiętaj tylko, by dla bezpieczeństwa zawsze prowadzić swojego pupila na smyczy. Sprawdź też przepisy obowiązujące w miejscu, do którego się wybierasz. Musisz wiedzieć, że nie wszystkie Parki Narodowe pozwalają na wstęp ze zwierzętami. Na szczęście na mapie nie brakuje też miejsc, gdzie bez problemu możesz wędrować ze swoim czworonogiem.

Wybierając się w trasę ze swoim psiakiem, pamiętaj o tym, że nawet pomimo codziennej ruchliwości oraz aktywności fizycznej, może on odczuwać w późniejszych etapach wędrówki trudy całej wyprawy. Dlatego nie narzucaj nie wiadomo jakiego tempa. Dostosuj tempo wędrówki zarówno do siebie, jak i do swojego towarzysza. Na początek nie przesadzaj z długością i trudnością trasy. Pozwól psu przyzwyczaić się do nowego rodzaju aktywności. Rób przerwy i dostosuj tempo marszu do swojego pupila. Obowiązkowo zabierz ze sobą miseczkę, wodę dla psa i jakieś przysmaki w nagrodę za trud włożony w wędrówkę. No i ciesz się wspaniałym towarzystwem! Miłej wędrówki i do zobaczeniu na szlaku!