Ruszamy na szlaki górskie – jak się przygotować do wyprawy?

Ruszamy na szlaki górskie – jak się przygotować do wyprawy?

Pierwsza wyprawa górska to dla wielu osób nie tylko wielkie przeżycie oraz masa emocji, lecz również sporo pytań, na które szukają oni odpowiedzi. Jednym z najczęściej zadawanych pytań jest to związane z przygotowaniem się do wyjścia w góry. Stąd też dziś odpowiemy sobie na kilka kluczowych kwestii w tym temacie.

Przygotowanie do wyjścia w góry a pora roku

Raczej wszyscy są świadomi tego, że zdecydowanie inaczej należy przygotować się do wyjścia w góry latem a zimą. Po prostu panują wtedy inne warunki pogodowe. Zimą należy przygotować się na niższą temperaturę oraz bardziej niebezpieczne warunki. Dlatego musimy wyposażyć się w ciepły ubiór, a także musimy posiadać odpowiednie buty dostosowane na wyprawy górskie. Warto zapewnić również sobie ciepłe napoje, czy też nie tylko ciepłą, ale również wygodną odzież.

Z kolei latem musimy przygotować się na to, że o ile pogoda na początku szlaku może być dosyć przyjemna, o tyle na szczycie mogą nas spotkać naprawdę zupełnie inne warunki pogodowe. Porywisty wiatr, silne opady deszczu i gradu, czy też słaba widoczność. To tylko jedyne z możliwych anomalii pogodowych, z którymi należy się liczyć wychodząc w góry.

O czym jeszcze należy pamiętać?

Oprócz odpowiednio dobranej odzieży oraz obuwia, warto także pamiętać o dodatkowym wyposażeniu. Okulary przeciwsłoneczne lub na śnieg, rękawiczki, ciepły napój w termosie, czy też parasolka w przypadku deszczu. To tylko nieliczne z przydatnych akcesoriów, które mogą okazać się przydatne podczas górskich wypraw.

W tym wszystkim przede wszystkim musimy być świadomi również tego, że wyprawy górskie mogą bardzo szybko stać się nieobliczalne. W takich miejscach szybko dochodzi do zmiany pogody, przez co warto posiadać ze sobą również dodatkowe ciuchy na ewentualną zmianę lub jako dodatkowa odzież. Oprócz tego mierzmy siły na zamiary. Jeśli czujemy się słabo, pogoda się pogarsza, a my mamy niepokojące myśli, to zawsze warto rozważyć powrót i zejście ze szczytu.