Jaką wodę zabrać na wycieczkę w góry?

Jaką wodę zabrać na wycieczkę w góry?

Wybierając się na wycieczkę w góry musimy pamiętać o spakowaniu wielu rzeczy do plecaka: śpiwora, latarki, apteczki, kurtki, prowiantu i wielu innych. Jednak jest niewątpliwie jest jedna rzecz, o której bezwzględnie zapomnieć nie możemy. Mowa o wodzie. Bez niej przy wytężonym wysiłku bardzo szybko się odwodnimy, co może być bardzo niebezpieczne dla naszego zdrowia.

Jaką wodę zabrać w góry?

Pakując butelkę wody do plecaka nie warto sięgać po pierwszą lepszą. Najlepiej, by była to woda mineralna. Marka się nie liczy, ważna jest zawartość pierwiastków, którą możemy bez trudu znaleźć na etykiecie. Nasycenie dwutlenkiem węgla nie ma tu znaczenia, to rzecz gustu, ale w wodzie minerały muszą być! I to najlepiej dużo. Szczególnie takich, które organizm traci w pierwszej kolejności podczas wysiłku fizycznego. A wędrując po górach na pewno organizm odczuje wzmożony wysiłek. Z tego względu należy regularnie dostarczać mu płynów, a także traconych elektrolitów.

Organizm podczas wzmożonego wysiłku traci ważne elektrolity

W trakcie wysiłku tracimy nie tylko płyny, ale i elektrolity. Woda mineralna doskonale może je uzupełnić. Owszem, w wodzie źródlanej również pewną ilość minerałów znajdziemy, ale ich ilość jest najczęściej znikoma, zdecydowanie za mała, aby zaspokoić potrzeby wycieńczonego organizmu. Dlatego, gdy następnym razem będziemy pakować do plecaka butelkę wody, poświęćmy chwilę, aby sprawdzić, czy aby na pewno jest taka jak potrzebujemy – czy jest to woda mineralna. Dobra woda zapewni nam to, czego organizm w górach potrzebuje najbardziej. Uzupełnionych elektrolitów, dzięki czemu funkcje organizmu zostaną nienaruszone.