Niezwykłe zjawisko nad Tatrami. Z chmur powstały fale

Niezwykłe zjawisko nad Tatrami. Z chmur powstały fale

Od początku października w górskich rejonach można zaobserwować silny wiatr fenowy. Najbardziej odczuć można go w Tatrach oraz w Karkonoszach. Nietypowy wiatr spowodował, że nad Tatrami mogliśmy ostatnio obserwować „fale z chmur”. W jaki sposób powstało to nietypowe zjawisko na niebie?

Powstanie nietypowych „fal z chmur” w Tatrach

W ostatnich dniach rejony górskie objęte są niemal w całości silnym wiatrem fenowym, co w Tatrach określa i nazywa się po prostu jako halny. Warto zaznaczyć, że osiąga on prędkość nawet do 120 km/h. Takie prędkości można spotkać jednak przede wszystkim na górskich szczytach. Z kolei w rejonach podgórskich notuje się wiatr, który średnio wynosi lekko ponad 80 km/h.

Z powodu wiatru fenowego nad Tatrami zaczęły powstawać wały fenowe. Wały złożone są z chmur „wiszących”, które zlokalizowane są nad samymi górami. W mediach społecznościowych zaczęły się już pojawiać nagrania z tego nietypowego zjawiska. Każdy kto na własne oczy zobaczył to zjawisko na pewno był nim zachwycony. Obecnie jednak nie są one tak dobrze widoczne jak wcześniej, ponieważ wiatr fenowy zanika. Bardzo możliwe jednak, że jeszcze w tym roku ponownie będziemy mogli doświadczyć tego zjawiska, ponieważ wiatr fenowy lubi wracać przede wszystkim właśnie jesienią oraz zimą, gdy występuje zdecydowanie chłodniejsza aura.