Mini przewodnik

Mini przewodnik

Zakopane. Stolica Polskich Tatr. Odwiedzając to malownicze miasto, możesz nacieszyć się widokiem gór, smakiem oscypka, a także niezwykłym klimatem.

Czy wiesz jednak co warto zwiedzić, gdzie iść i co zobaczyć, by kilkudniowy wypad do Zakopanego zmienił się w ekscytującą przygodę?

Nie? Spokojnie. Ten poradnik z pewnością Ci pomoże!

Tak? Zapewniam Cię, że na pewno znajdziesz tutaj miejsce, o którym istnieniu nie miałeś nawet pojęcia.

  1. Krupówki

To miejsce, które OBOWIĄZKOWO musisz odwiedzić. Jest to reprezentacyjna ulica Zakopanego, gdzie znajdziesz mnóstwo sklepów, barów, restauracji. Kupisz tam wszystko co związane z górami i górskimi klimatami. Od oscypków, przez ręcznie haftowane bluzki, spódniczki, aż po figurkę bacy z owcami, ciupagi i inne drobiazgi. Możesz zrobić sobie tutaj także zdjęcie z zakopiańskim misiem, którym możesz z całą dumą pochwalić się przed znajomymi.

  1. Gubałówka

Zmęczony i szczęśliwy, z torbą pamiątek zakupionych dla całej rodziny, możesz teraz podziwiać górskie widoki. Najlepszym miejscem do tego będzie Gubałówka, wniesienie, na które możesz wyjechać kolejką linowo-terenową, która dowiezie Cię tam prosto z Krupówek. Kiedy będziesz już na górze zobaczysz Tatry w całej okazałości, a także przepiękną panoramę Zakopanego.

  1. Wielka Krokiew

„Leć Adam, leć!” z pewnością przypomną Ci się te słowa, kiedy z wieży widokowej Skoczni Narciarskiej będziesz podziwiać Zakopane z Tatrami w tle. To właśnie tam są jedne z najpiękniejszych widoków. Na szczycie znajduje się platforma widokowa, do której dojedziesz kolejką linową

Warto zejść z utartych szlaków (oczywiście nie tych górskich) i miejsc zatłoczonych od turystów. Można wtedy poznać Zakopane z zupełnie innej strony i stworzyć wiele wyjątkowych wspomnień.

  1. Willa Palace

Mieści się przy ulicy ul. Chałubińskiego 7. Jeśli jesteś miłośnikiem historii, a zwłaszcza okresu II Wojny Światowej, to miejsce z pewnością Cię zainteresuje. Budynek ten nazywany jest „Katownią Podhala”. W czasie II wojny światowej, od grudnia 1939 r. swoją siedzibę miało tutaj niemieckie gestapo. Było to miejsce, gdzie przetrzymywani i torturowani byli więźniowie schwytani za różne przestępstwa na terenie Podhala. Przetrzymywano tam także pilotów alianckich z zestrzelonych samolotów. Obecnie znajduje się tam Muzeum Walki i Męczeństwa „Palace” w Zakopanem, czynne we wtorki i czwartki.

  1. Muzeum Stylu Zakopiańskiego

Znajduje się ono w Willi Koliba. Jest najstarszym budynkiem wybudowanym w stylu zakopiańskim. Warto jednak odwiedzić to miejsce z jeszcze jednego powodu. Muzeum to otoczone jest innymi domami w podobnym stylu. Dzięki temu jeszcze bardziej poczujemy niesamowity klimat Zakopanego i kultury góralskiej.

Warto pamiętać, że wiele atrakcji i obiektów wartych zobaczenia nie mieści się w samym Zakopanym, ale w okolicy. W Bukowinie Tatrzańskiej znajdziemy baseny termalne, w Ludźmierzu Sanktuarium Maryjne, gdzie spotkamy Matkę Boską Gaździnę Podhala. Można także wybrać się na spływ Dunajcem, odwiedzić kościół w Dębnie, gdzie serialowy Janosik wziął ślub z Maryną, zwiedzić zamki w Niedzicy i Czorsztynie.

Podhale naprawdę jest piękne! Odwiedź je i przekonaj się sam!