Piękne miejsca na południu Polski – szlaki Beskidu Wyspowego

Piękne miejsca na południu Polski – szlaki Beskidu Wyspowego

Na terenie całej Polski znajdziemy wiele pięknych miejsc. Jednak na południu można poczuć ten niepowtarzalny klimat górski. Jednymi z takich miejsc są liczne szlaki górskie, które można spotkać na południu kraju. Co warto wiedzieć o Beskidzie Wyspowym oraz czy warto zobaczyć i odwiedzić to miejsce osobiście?

Opis Beskidu Wyspowego

Beskid Wyspowy to pasmo górskie rozciągające się od Beskidu Makowskiego na Zachodzie do Kotliny Sądeckiej na Wschodzie. Od północy ograniczony jest Pogórzem Wiśnickim, a od południa Kotliną Rabczańską i pasmem Gorców. Największym miastem tych okolic jest Limanowa – większość pasma leży właśnie w powiecie limanowskim. Większość szczytów Beskidu Wyspowego jest niezalesiona i sięga wysokości ok. 1000 m n. p.m., co powoduje, że roztaczają się z nich wyjątkowo rozległe widoki.

Piękne widoki i nie tylko

Brak zalesienia szczytów znajdujących się na Beskidzie Wyspowym sprawia, że można tam naprawdę rozkoszować się pięknymi widokami. Jakie szczyty są idealne, aby można było podziwiać z nich całą okolicę?

Do takich należy najwyższy szczyt pasma – Mogielica (1170 m n. p.m.), na którą można wyjść z Jurkowa, Tymbarku lub Szczawy. 100 metrów niższy jest Ćwilin, z którego roztacza się niezwykle rozległa panorama na Pieniny, Tatry, Gorce, Beskid Sądecki, a nawet Beskid Żywiecki. Na szczyt Ćwilina można dojść z przełęczy Gruszowiec, Jurkowa lub, bardzo ciekawym choć długim szlakiem, z Mszany Dolnej. Kolejnym popularnym celem wędrówek jest Jasień. Godne polecenia są wejścia od Polany Folwarcznej lub bezpośrednio z Mogielicy przez Polanę Wały z campingiem. Z drugiej strony drogi Mszana Dolna – Limanowa największą popularność posiada Śnieżnica nieopodal Kasiny Wielkiej, znana z ciekawych widoków oraz stoku narciarskiego. Z kolei od strony Węglówki warto przespacerować się na Lubogoszcz lub Lubomir z obserwatorium astronomicznym.

Więcej ciekawych miejsc do zwiedzania w Tatrach i w okolicach można znaleźć na stronie tatrydlakazdego.pl.