Gdzie się wybrać zimą w Tatrach? – propozycje tras dla początkujących

Gdzie się wybrać zimą w Tatrach? – propozycje tras dla początkujących
źródło: https://pixabay.com/pl/photos/g%C3%B3ra-drewna-charakter-drzewo-3143712

Zapewne niejedna początkująca osoba zastanawia się co wybrać, jako cel swojej pierwszej wędrówki w Tatry zimową porą. Zimą każda trasa wymaga kilku dodatkowych elementów podczas przygotowań. Należy sprawdzić nie tylko prognozę pogody, ale także zapoznać się z komunikatem lawinowym. Niezbędny jest również specjalistyczny sprzęt oraz właściwe oszacowanie swojej kondycji fizycznej pod kątem podołania ekstremalnym warunkom.

Ważną informację jest fakt, że część spośród szlaków po polskiej stronie Tatr jest wyłączona z ruchu turystycznego z uwagi na ochronę przyrody. Wśród szlaków niedostępnych od 1 grudnia do 15 maja znajdują się trasy z Przełęczy w Grzybowcu na Przełącz Wyżnia Kondracka, z Doliny Tomanowej na Chudą Przełączkę oraz szlak z Doliny Pięciu Stawów Polskich przez Świstówkę Roztocką na Morskie Oko. Po słowackiej stronie zimą zamkniętych jest większość tras położonych powyżej schronisk. Poniżej propozycja kilku łatwych szlaków.

Morskie Oko

Nie trzeba ukrywać, że Morskie oko to jedno z miejsc w Tatrach o największym uroku. Wychodzący z Palenicy Biełczańskiej szlak mierzy około 8 kilometrów. Warto przejść tę trasę aby móc popodziwiać rozpościerający się znad tafli jeziora wspaniały widok na Mnicha, Rysy oraz Mięguszowiecki Szczyt Wielki. Przy dobrych warunkach wycieczkę można wydłużyć o Czarny Staw pod Rysami.

Polana Chochołowska

Jest to spokojna trasa doskonała na długi, zimowy spacer. Tu niewątpliwą atrakcją są zasypane śniegiem szałasy stojące przy szlaku. Jest to łatwa trasa pozbawiona trudności technicznych i będąca świetną bazą wypadową na wycieczki na Grześ lub Trzydniowiański Wierch.

Rusinowa Polana i Gęsia Szyja

Rusinowa Polana jest stosunkowo łatwo dostępna, dzięki temu, że prowadzi na nią krótki szlak. Po dotarciu możemy podziwiać piękny widok na Tatry Wysokie, między innymi najwyższy szczyt Gerlach. Gdy panują sprzyjające warunki z polany można wejść na Gęsią Szyję.

Wielki Kopieniec

To nieco nietypowa góra o dwóch lekko oddalonych od siebie wierzchołków, skąd rozciąga się rozległa panorama na okolicę, w tym na słowackie Tatry Zachodnie oraz Tatry Bielskie. Na oba szczyty prowadzi lekka i przyjemna trasa.

Trasa z Doliny Kościeliskiej nad Smreczyński Staw

Idący leśną ścieżką szlak z doliny jest lekki, łatwy i przyjemny. Okolice Stawu Smreczyńskiego gwarantują urokliwe widoki. Nad brzegiem można podziwiać najwyższy szczyt zachodnich Tatr, Bystrą.

Trasa do Śląskiego Domu

Szlak idący Doliną Wielicką cieszącą się ogromną popularnością. Jest to jedna z mniejszych tatrzańskich dolin. Docelowy górski hotel mieści się tuż przy Wielickim Stawie u podnóża Gerlacha. Budynek powstał w 1968 roku i od tamtej pory trwale wpisał się w miejscowy krajobraz. Trasę można pokonać na dwa sposoby, asfaltową drogą bądź tradycyjnym szlakiem.