Poznaj 3 cenne wskazówki, dzięki którym wyprawy górskie będą mniej męczące

Poznaj 3 cenne wskazówki, dzięki którym wyprawy górskie będą mniej męczące

Uwielbiasz chodzić po górach, jednak zawsze denerwują Ciebie okresy zmęczenia? Jeśli tak, to koniecznie poznaj wskazówki, które mogą znacznie zmniejszyć zmęczenie odczuwane w trakcie chodzenia po górskich szlakach.

1.Zadbaj o przygotowanie fizyczne

Nie trudno domyśleć się, że najlepsze efekty w przypadku zmniejszenia zmęczenia wynikającego z chodzenia po górach przyniesie właśnie odpowiednie przygotowanie fizyczne. Jeśli co najmniej na kilka tygodni przed wyprawą zadbamy o regularną aktywność fizyczną i zwiększymy kondycję, to każda kolejna wyprawa górska będzie dla nas łatwiejsza. Warto zacząć stopniowo i regularnie biegać bądź uprawiać jakąkolwiek inną aktywność fizyczną.

2.Podczas wypraw górskich idź własnym tempem

Osoby, które mają już doświadczenie w górskich wyprawach doskonale wiedzą, że dobór tempa ma ogromne znaczenie w kontekście zmęczenia wysiłkowego. Każdy doświadczony turysta zawsze wybiera tempo, które pozwoli pokonać wyznaczony dystans jak najmniejszym pokładem energii. W tym celu warto na początku narzucić sobie niższe tempo, aby przyzwyczaić ciało, a w szczególności nogi do wysiłku. Z kolei w późniejszym czasie ciało z pewnością będzie dawało oznaki poziomu zmęczenia, co pozwoli nam wprowadzić zmiany w tempie wędrówki.

3.Zadbaj o odpowiednie nawodnienie oraz jedzenie

Zarówno przed wyprawą górską, jak i w jej trakcie warto spożywać dużo wartościowych płynów. Mogą to być odżywcze soki, herbata lub zwykła woda. Oprócz tego warto pamiętać o spożyciu odpowiedniej ilości kalorii tuż przed wyprawą w góry, aby organizm miał z czego czerpać siły oraz energię na wędrówkę. Pamiętajmy również, aby w upalne dni zabrać ze sobą dodatkowe ilości płynów. W przypadku dużych temperatur jest to kluczowe, ponieważ wpływa nie tylko na zachowanie energii, ale również na ogólne zdrowie.