3 najwyższe szczyty w Tatrach Zachodnich

3 najwyższe szczyty w Tatrach Zachodnich

Najbardziej interesującymi szczytami dla wspinaczy są oczywiście te, które w jak największym stopniu przekraczają wysokość ponad 2000 m. W przypadku masywu Tatr Zachodnich można wyróżnić nawet kilka takich szczytów. Dziś w kilku zdaniach opiszemy sobie 3 najwyższe szczyty w Tatrach Zachodnich.

1.Bystra – wysokość 2248 m.

Jest to najwyższy szczyt Tatr Zachodnich. Znajduje się on nieopodal Raczkowe Doliny, Bystrą Doliną, Kamienistą Doliną oraz Doliną Pysznańską. Ciekawą kwestią jest nazwa tego szczytu. Według wielu historii wywodzi się ona od potoku, który spływa po tym masywie i nosi właśnie nazwę Bystra. Ten najwyższy szczyt w Tatrach Zachodnich o dziwo polecany jest osobom początkującym, które pragną wybrać się na wędrówkę w spokoju, ciszy oraz relaksacji.

2.Raczkowa Czuba – wysokość 2194 m.

Niewiele mniejszy od szczytu Bystra jest szczyt Raczkowa Czuba. Znajduje się on w nieco bocznej grani tatrzańskiej. Wierzchołek Raczkowej Czuby jest nieco wydłużony, przez co zimą można zaobserwować z jego szczytu schodzące lawiny śnieżne ogromnych rozmiarów. Szczyt ten jest również dostępny dla turystów. Jest to ciekawe miejsce na wędrówkę, ponieważ ze szczytu biegną również Otargańce, co razem wytwarza niesamowity klimat oraz piękny widok.

3.Baraniec/Wielki Baraniec – wysokość 2182 m.

Trzecim z kolei najwyższym szczytem w Tatrach Zachodnich jest Baraniec tudzież Baraniec Wielki. Wznosi się on nieopodal bocznej grani, która opada tuż obok szczytu Rohacza Płaczliwego. Nad Doliną Żarską, Doliną Jamnicką oraz Kotliną Liptowską. Na ten wysoki oraz atrakcyjny szczyt prowadzi kilka znakowanych szlaków, dzięki czemu turyści mogą bez przeszkód dostać się na samą górę. Co ciekawe, szczyt ten kiedyś wykorzystywano jako punkt do prowadzenia geodezyjnych pomiarów.