Jak przygotować się na wycieczkę w Tatry? Poznaj przydatne wskazówki
Wyprawy górskie zawsze wywołują dodatkową ekscytację. Nawet doświadczeni turyści przyznają, że każda wycieczka w góry jest nieco inna. Po prostu nigdy nie jesteśmy do końca pewni, co nas może spotkać po drodze. Stąd też warto w jak największy stopniu przewidzieć wszystko, co może nas spotkać podczas wyprawy górskiej. Przy okazji pozwoli nam to zminimalizować ewentualne ryzyko związane z wystąpieniem nieprzyjemności.
1.Plan wycieczki
Zanim wybierzemy się na jakikolwiek szlak górski w Tatrach, warto na początku określić dokładny przebieg wędrówki. Od samego zaparkowania samochodu, po moment wejścia na docelowy szczyt. To ważne, ponieważ dzięki temu będziemy mogli określić potencjalny powrót z wyprawy górskiej. Pozwoli nam to również sprawdzić, czy aby na pewno wrócimy z wyprawy jeszcze przez zmrokiem. Planując trasę i czas wycieczki pamiętaj o tym, aby zostawić również trochę czasu w zapasie. Nigdy nie wiadomo, jakie nieprzewidywane okoliczności spotkają nas pod drogą.
2.Koniecznie sprawdź pogodę
Sprawdzenie pogody dzień przed wyjściem na szlak górski jest wręcz obowiązkiem. W dzisiejszych czasach bez problemu znajdziemy naprawdę dobre aplikacje mobilne, które dosyć dokładnie przewidują pogodę. Oczywiście czynność tę warto powtórzyć również rano lub przed samym rozpoczęciem wyprawy. Pamiętaj, że w górach nawet najmniejsze anomalia pogodowe mogą okazać się niebezpieczne. Za przykład może posłużyć lekka mżawka. Po protu jeśli zacznie padać deszcz, to schodzenie ze szczytu będzie znacznie utrudnione, a wręcz niebezpieczne. Dla niektórych osób może to się okazać bariera nie do pokonania.
3.Spakuj niezbędne akcesoria i zachowaj rozsądek
Doświadczeni turyści doskonale wiedzą, że w Tatrach oraz w innych górach warto mieć pod ręką najbardziej przydatne akcesoria. Apteczka, nawigacja, ochrona na wypadek deszczu i słońca, oświetlenie, a także jedzenie i picie. Są to niewątpliwie rzeczy, które warto zabrać ze sobą na wyprawę. Oprócz tego pamiętajmy, aby odpowiednio ułożyć je w plecaku.
Ponadto podczas każdej wyprawy w góry kierować powinniśmy się przede wszystkim rozwagą, rozsądkiem i rozumem. Jeśli tylko mamy jakieś wątpliwości co do warunków atmosferycznych bądź co do naszej aktualnej kondycji fizycznej, to warto zakończyć wyprawę szybciej lub nawet zrezygnować z niej całkowicie. Pamiętajmy, że bezpieczeństwo zawsze stawiamy ponad wszystko.