Wyjście na górski szlak a zmienna pogoda
Wiele osób pragnie w końcu wyruszyć na górski szlak i zaliczyć jeden ze szczytów. Jednak nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, z czym należy a nawet trzeba się liczyć podczas górskich wypraw. Jednym z ważniejszych i kluczowych czynników jest pogoda, dlatego warto poznać ważne informacje na temat zmiennej pogody w Tatrach oraz innych górach.
Początkowo dobra pogoda może szybko ulec zmianie
Tuż przed wyruszeniem na szlak górski jesteś pewien, że idealnie ubrałeś się na wyście? W takim razie poważnie zastanów się nad tym, czy aby na pewno nie warto wziąć ze sobą dodatkowych ciuchów. Niestety lub stety, góry po prostu są takie jakie są. Jeśli na lądzie przed wyjściem panuje słoneczna pogoda i kilkanaście lub kilkadziesiąt stopni Celsjusza, to liczmy się z tym, że z każdym kolejnym metrem zdobywania szczytu może dochodzić do znaczących obniżek temperatury. Z tego względu bardzo szybko z ciepłej pogody może zrobić się po prostu prawdziwa zima. I to wcale nie są żarty, ponieważ na szczycie nocą wielokrotnie panuje minusowa temperatura nawet w okresie letnim. Nie wspominając już o wiośnie oraz jesieni.
Zawsze sprawdzaj warunki pogodowe na moment przed wyjściem na szlak
Nie od dziś wiadomo, że pogoda w górach jest bardzo kapryśna. I mowa tutaj zarówno o Tatrach, jak i pozostałych polskich górach. Taka sytuacja dotyczy m.in. Beskidów Zachodnich, gdzie na najwyższym szczycie Babiej Góry, a więc Diablaku dochodzi do zmian pogody wraz z kolejnymi pokonywanymi metrami. Dlatego prognozę pogody należy sprawdzać nie tylko na dzień przed wyruszeniem w trasę, lecz również na kilka godzin przed oraz tuż przed samym rozpoczęciem wędrówki. Ponadto warto skorzystać z dedykowanych aplikacji oraz prognoz pogody, które dotyczą konkretnego szczytu, w kierunku którego będziemy zmierzać. W ten sposób będziemy mieli świadomość tego co nas może spotkać pod drogą. Ponadto będziemy mogli wiedzieć również w jaki sposób się przygotować do wyprawy, co ze sobą zabrać oraz co ubrać.