Udało się uratować turystów dobę od zawiadomienia służb ratowniczych

Udało się uratować turystów dobę od zawiadomienia służb ratowniczych

W piątek, dnia 21 stycznia, troje turystów utknęło na Kopie Kondrackiej. Do całej sytuacji doszło pod wieczór, kiedy to występowały już bardzo trudne warunki atmosferyczne. Z tego powodu ratownicy TOPR mieli utrudnione zadanie, aby pomóc turystom. Udało im się jednak dostarczyć grzewcze pakiety i termiczne koce za pomocą drona.

Turyści zawiadomili TOPR o utknięciu na Kopie Kondrackiej

Ratownicy TOPR otrzymali zawiadomienie o trójce turystów około godziny 17:20. Podczas rozmowy telefonicznej ratownicy dowiedzieli się, że turyści kompletnie nie przygotowali się na tę wyprawę, a ponadto nie mieli przy sobie żadnego przydatnego ekwipunku. Stąd też podjęto decyzję o dostarczeniu im koców termicznych oraz grzewczych pakietów. Niestety, ale przybycie ratowników niemal na szczyt góry było niemożliwe do zrealizowania w tym momencie. Wszystko za sprawą zagrożenia lawinowego, gdzie ostrzeżenia tego dnia były na trzecim stopniu. Stąd też 14 ratowników, których wyruszyło na pomoc turystom nie mogło skutecznie dotrzeć do trójki osób oczekujących pomocy.

Ratownicy TOPR ruszyli z pomocą nad ranem w sobotę

Poprawa warunków pogodowych sprawiła, że dzień później o godzinie 05:00 mogła wyruszyć na ratunek kolejna grupa ratowników. I tak też się stało, gdyż od razu ze swojej bazy wyruszyło 14 osób. Po południu ratownikom TOPR udało się dotrzeć do trójki turystów, która wzywała pomoc. O dziwo znajdowali się oni w dosyć dobrej kondycji fizycznej.

Ratownicy Tatrzańskiego Pogotowia Ratunkowego zaopiekowali się turystami i udzielili im pomocy w zejściu z Doliny Kondratowej. Następnie za pomocą skuterów śnieżnych zostali oni przewiezieni do Zakopanego. Łącznie w całej akcji ratowniczej brało udział 28 ratowników. Na szczęście akcja zakończyła się sukcesem, kiedy to turyści zostali sprowadzeni w sobotę, dnia 22 stycznia, około godziny 16:00.