Trzeci stopień lawinowego zagrożenia w Tatrach

Trzeci stopień lawinowego zagrożenia w Tatrach

Panujące nad Polską ostatnio bardzo trudne warunki atmosferyczne są odczuwalne również w Tatrach. TOPR wydało komunikat o obowiązującym trzecim stopniu lawinowego zagrożenia na terenie Tatr.

Turyści powinni zachować szczególną ostrożność

Zapewne wszyscy turyści są świadomi trudnych warunkach atmosferycznych w Tatrach podczas zimy. Niskie temperatury, mnóstwo śniegu, zawieje śnieżne, czy też padający śnieg – wszystko to w mgnieniu oka może pojawić się w górach. Jednak teraz sytuacja jest jeszcze bardziej wyjątkowa, ponieważ na terenie całych Tatr obowiązuje trzeci stopień lawinowego zagrożenia. Wszystko za sprawą nagle zmieniających się warunków atmosferycznych.

Stromych stoków w Tatrach nie brakuje. A to wszystko powoduje, że przy obecnej słabo bądź słabo umiarkowanie uformowanej pokrywie śnieżnej, w mgnieniu oka może dojść do uformowania się lawiny śnieżnej. W wyjątkowych przypadkach lawiny mogą tworzyć się nawet samoistnie i nie potrzeba żadnego dodatkowego obciążenia.

Trudne warunki atmosferyczne zagrożeniem dla amatorów

Turyści, którzy w tym okresie planowali podróże w Tatry powinni raczej przełożyć swoje plany. Ratownicy TOPR ostrzegają, że takie warunki są zagrożeniem nawet dla doświadczonych oraz bardzo dobrze wyposażonych turystów. Poruszanie się po górach w takich warunkach wymaga naprawdę bardzo sporych umiejętności, aby trafnie móc wytypować ryzyko zejścia lawiny śnieżnej. Przede wszystkim wszyscy turyści znajdujący się w tym czasie w górach, powinni unikać stoków, które są nad wyraz strome.

Jeśli jednak już ktoś zdecyduje się na zimowy wypad w góry, w momencie gdy dodatkowo warunki atmosferyczne nie rozpieszczają, to koniecznie powinien odpowiednio się do tego przygotować. Warto przeczytać chociażby artykuł o tym, co warto ze sobą zabrać podczas zimowego wypadu w góry. Dzięki ogólnodostępnym informacjom oraz doświadczeniom osób trzecich na pewno zdecydowanie lepiej przygotujemy się na zimowe wyjście w góry.