Giewont – ikona polskich Tatr

Giewont – ikona polskich Tatr

Giewont jest tym szczytem, który bez wątpienia cieszy się najwyższym stopniem rozpoznawalności. Ten majestatyczny wznoszący się nad Zakopanem charakterystyczny szczyt jest wizytówką miasta oraz ma ważne znaczenie w religijnym oraz patriotycznym kontekście.

Charakterystyczny wygląd

Góra swoim kształtem nieodparcie przywodzi na myśl i przypomina śpiącego rycerza. Od lat obserwujący szczyt turyści z całej Polski wskazuję palcami konkretne części ciała wojownika. Od 1901 roku trwałym elementem sylwetki Giewontu stał się wysoki 15 metrowy żelazny krzyż o wadze 1,8 tony, stojący na jego wierzchołku.

Popularność

Szczyt Giewontu od dziesiątek lat cieszy się niesłabnącą popularnością wśród turystów. Wielu z nich stawia sobie za cel i punkt honoru jego zdobycie, jednak często nie są oni należycie do tego przygotowani. Powoduje to wzrost ryzyka oraz niebezpieczeństwa. Ogromne zainteresowanie, zwłaszcza w sezonie letnim, powoduje, że przed wejściem na szczyt tworzą się długie kolejki, a liczba przebywających na górze osób przekracza optymalną i bezpieczną ilość. Sprzyja to niestety zwiększonej ilości wypadków w tej okolicy przez co Giewont przoduje w rankingu śmiertelnych wypadków, do jakich dochodzi w polskich Tatrach. W miejscu tym życie straciło już z różnych powodów ponad 50 osób. Część tragedii stanowiły upadki z wysokości z blisko kilometrowej wysokości w przepaść. Do nieszczęśliwych wypadków dochodziło i dochodzi w regionie sąsiadującym z górą w Żlebie Kirkora na skutej nierozsądnego skracania trasy do Doliny Strążyskiej. Zwiększone niebezpieczeństwo stanowi też stojący na górze krzyż, w który często uderzają pioruny co kilkukrotnie prowadziło już do zbiorowych porażeń.

Położenie

Góra Giewont leży na grani Kopy Kondrackiej, na jej północnej stronie. Otoczona jest dolinami Bystrej, Kondracką, Strążyską oraz Małej Łąki. Jest to najwyższy spośród leżących w Polsce szczytów Tatr Zachodnich. Najpopularniejsza droga na górę prowadzi prowadzi od strony Kuźnic przez Halę Kondratową. Inne często uczęszczane wiodą z Doliny Małej Łąki lub z Doliny Strążyskiej. Dla bezpieczeństwa został wprowadzony ruch jednokierunkowy, w związku z czym wejście i zejście odbywa się innymi trasami. Dodatkowo ścieżki są zabezpieczone łańcuchami.