Jak przygotować psa do wyprawy górskiej? Naucz go komend!

Jak przygotować psa do wyprawy górskiej? Naucz go komend!

Turyści często mają dylemat, czy powinni zabierać ze sobą swojego czworonogiego przyjaciela na wycieczkę górską. Obawiają się, że pies może nie być gotowy na taką wyprawę lub też może nieco obawiać się nieznanego. Co jednak zrobić, gdy pies wyraża zainteresowanie takimi wycieczkami górskimi? Jeśli pies dobrze reaguje na góry i długie spacery oraz wyprawy, to warto nauczyć go kilku sztuczek, aby odpowiednio przygotować go do pokonywania górskich szlaków.

Nauka i tresowanie psa w praktyce

Wybierając się z psem w góry na pewno warto nauczyć go reagowania na najważniejsze komendy od właściciela. Dzięki temu będzie można kontrolować jego ruchy, a także całą wycieczkę z czworonogiem. Jednak czy można nauczyć psa czegokolwiek tak po prostu? No i bez stosowania jakichkolwiek przekąsek? Wielu znawców tematu, czyli behawiorystów, treserów, zoopsychologów jest zdania, że to wręcz konieczność. Chcemy przecież, by zwierzę było posłuszne.

Tresowanie psów a smakołyki

Wielu osób jest pewna tego, że psy należy trenować pod pretekstem dawania smakołyków. W praktyce jednak nie jest to najlepsze rozwiązanie. Gdy pies nabierze nawyku wykonywania ćwiczeń ze smakołykiem, będzie go zawsze oczekiwał. A jak wiadomo, podczas wypraw górskich może to być problematyczne. Na szczęście przekąskę z powodzeniem można zastąpić wzmocnieniem w postaci pogłaskania, zabawy czy klaskania. Całkowita rezygnacja z nagrody może psa zniechęcić. Podczas tresowania wskazane jest, by skorzystać z naturalnej u psa chęci przypodobania się panu. Można wówczas tak pokierować szkoleniem, by wszystkim zainteresowanym sprawiało przyjemność.

Warto uświadomić sobie i czworonogowi, że najważniejsza jest wspólna zabawa i miło spędzony razem czas. Aby osiągnąć zamierzone cele, trzeba pamiętać o konsekwencji i systematycznym zaangażowaniu. Działanie „ręka w łapę” powinno zaowocować pogłębieniem się więzi między opiekunem a psem. Szkoląc zwierzę we właściwy sposób mamy realną szansę na wyeliminowanie u niego złych nawyków. W ten sposób wyprawy górskie z psem mogą stać się rzeczywistością. Przede wszystkim wytresowany pies będzie pod naszą kontrolą i będziemy mieli pewność, że nic mu się nie stanie. Warto więc właśnie m.in. w taki sposób przygotować psa, aby nie narażać go na niebezpieczeństwo.