Niedźwiedzie w Tatrach rozpoczęły przygotowania do zimy i pojawiają się obok ludzkich osiedli

Niedźwiedzie w Tatrach rozpoczęły przygotowania do zimy i pojawiają się obok ludzkich osiedli

W pobliżu tatrzańskich osiedli zamieszkiwanych przez ludzi zaczynają pojawiać się niedźwiedzie. Wszystko za sprawą rozpoczynających się przygotować do zimy. Zwierzęta szukają pożywienia, a na osiedlach często mogą znaleźć pozrzucane z drzew owoce, czy też pozostałości jedzenia w śmietnikach i koszach.

Władze Tatrzańskiego Parku Narodowego proszą o zabezpieczenie śmieci i usuwanie starych owoców

Niedźwiedzie na tatrzańskich osiedlach stają się coraz bardziej problematyczne. Przypomnijmy, że ostatnio niedźwiedzie terroryzowały mieszkańców Bieszczad. Jeśli chodzi o niedźwiedzie w Tatrach, to w związku z tym władze Tatrzańskiego Parku Narodowego postanowiły interweniować w tej sprawie. Przede wszystkim mieszkańcy zagrożonych osiedli zostali poinformowani o takiej a nie innej sytuacji. Dostali oni także wskazówki, aby usuwać porozrzucane owoce z drzew, a także, aby w odpowiedni sposób zabezpieczyć kompostowniki i kosze na śmieci.

Gumowe pociski na odstraszenie niedźwiedzi

Oprócz tego władze Tatrzańskiego Parku Narodowego wykorzystują także metodę gumowych pocisków, które są używane są odstraszania niedźwiedzi z terenów zamieszkiwanych przez ludzi. Oczywiście takie metody stosowane przez TPN są jak najbardziej zgodne z prawem i stosowane są przez wiele innych parków w Polsce i na świecie, które również borykają się z problematycznymi niedźwiedziami. Warto dodać, że na terenie polskich i słowackich Tatr łącznie może przebywać około 80 niedźwiedzi brunatnych. Mówi się, że ich liczba w ostatnim czasie stale rośnie. Dodajmy, że w Polsce niedźwiedzie brunatne znajdują się pod ścisłą ochroną.