Kasprowy Wierch – ta góra zachwyci każdego

Kasprowy Wierch – ta góra zachwyci każdego

Kasprowy Wierch jest niewątpliwie symbolem Tatr i Podtatrza. Szczyt ten należy do najczęściej odwiedzanych w całym paśmie gór. Jednym z powodów popularności jest niewątpliwie jedyna taka w skali kraju, kolejka linowa, która dowozi turystów na sam szczyt.

Szczyt położony jest na głównej grani Tatr i dominuje nad trzema sąsiadującymi z nią dolinami: Gąsienicową, Cichą oraz Doliną Bystrej. Pierwsza wersja kolejki z Kuźnic wybudowana została już na przełomie 1935 i 1936. W tym samym czasie powstało Wysokogórskie Obserwatorium Meteorologiczne. Od tamtego czasu Kasprowy Wierch jest miejscem gdzie nieustannie przez tłumy ludzi. Klimat na górze znacząco odbiega i daleko mu do ciszy panującej na innych szczytach. Górna stacja kolejki usytuowana jest poniżej wierzchołka.

Dzięki schodom szybko i wygodnie można dotrzeć ze stacji w najwyższy punkt do obserwatorium, skąd rozpościera się szeroka panorama. Odwiedzający mogą podziwiać stąd Świnicę, która wygląda niezwykle okazale. Chodniki spod kolejki pozwalają obrać wybrany kierunek. Do wyboru jest między innymi trasa na Suchą Przełęcz, Murowaniec albo Dolina Cicha. Obecność kolejki sprawia, że Kasprowy Wierch to dobre miejsce na bazę startową na dalszą eskapadę bez utraty czasu na podejście.