Kościelec – góra o charakterystycznym wyglądzie

Kościelec – góra o charakterystycznym wyglądzie

Kościelec to góra, którą warto polecić każdemu odwiedzającemu Dolinę Gąsienicową. Ten mierzący 2155 m szczyt od razu rzuca się w oczy ze względu na unikalny i groźny kształt. Piramidalny wierzch góry nieodparcie przypomina dach kościoła, skąd wzięła się jej nazwa.

Kościelec leży na Grani Kościelców w miejscu gdzie oddziela się ona od Orlej Perci. Na wysokości Zawratowej Turni grań rozdziela Dolinę Gąsienicową na dwie części nazwane umownie Zieloną oraz Czarną. Szczyt prezentuje się niezwykle okazale z każdej strony. Widoki są imponujące zarówno od schroniska „Murowaniec” jak i z brzegów leżącego 500 m niżej Czarnego Stawu Gąsienicowego.

Choć kształt góry zachęca do podejścia to jednak wyczyn ten wcale nie jest taki prosty. Trasa biegnie całkowicie w skalnym otoczeniu i bez żadnych dodatkowych zabezpieczeń zainstalowanych przez człowieka. Zejście jest możliwe tylko i wyłącznie tą samą drogą, co przy deszczu lub oblodzeniu powoduje wzrost ryzyka wypadku. Aby więc bezpiecznie wejść oraz wrócić należy stworzyć dokładny plan wyjścia oraz oszacować czy mamy odpowiednią kondycję. Na tych, którzy bezpiecznie wejdą czeka jednak nagroda w postaci zapierających dech widoków. Ograniczają je co prawda okoliczne szczyty, lecz tą niedogodność rekompensuje widok na wszystkie 21 stawów z Doliny Gąsienicowej.