Nosal – niska góra na rozgrzewkę

Nosal – niska góra na rozgrzewkę

Nosal jest niewysokim, w porównaniu z innymi górami, szczytem o położonym w Tatrach Zachodnich. W najwyższym punkcie osiąga wysokość 1206 m.

Nosal usytuowany jest na samym końcu północno wschodniej grani należącej do Kasprowego Wierchu, stanowiąc jej najbardziej wysunięty punkt. Jest to jednocześnie najdalej wysunięty punkt całego pasma Tatr. Tuż obok niego u podłoża oraz od północnej strony góry przebiega granica Tatr i Rowu Podtatrzańskiego które są jednocześnie granicą parku narodowego.

Góra cieszy się ogromną popularnością zarówno wśród pieszych turystów jak i narciarzy. Z myślą o tych drugich na jej stokach powstało wiele wymagających tras zjazdowych. Szczyt zawdzięcza swoją nazwę skałom ułożonym na jego północno zachodnich zboczach w kształcie przypominającym nos. Najniebezpieczniejszą częścią są zachodnie ściany Nosala, na których dochodzi do licznych śmiertelnych wypadków. Ofiarami padali nierzadko amatorzy rosnących w okolicy szarotek alpejskich. Zdarzały się także przypadki samobójstw.