Nowa wystawa Podhalanie
Od połowy października na fundamentach dawnego dworu w Kuźnicach można oglądać nową wystawę plenerową poświęconą życiu i kulturze mieszkańców Podhala. Ten usytuowany na południu Polski region położony jest w górskiej kotlinie ciągnącej się pomiędzy pasmem Tatr i Gorców ma swoją unikalną i niepowtarzalną specyfikę pod każdym względem.
Cel wystawy
Celem przyświecającym twórcom i inicjatorom wystawy jest ukazanie kultury Górali Podhalańskich. Ekspozycja ukazuje proces, który na przestrzeni wieków kształtował tożsamość mieszkańców tego interesującego regionu. Wystawa ukazuje ich ścisły związek z lokalnym środowiskiem naturalnym. Widz dowiaduje się jaki wpływ na dzisiejszy kształt regionalnej kultury miała geograficzna przestrzeń Tatr oraz szerokorozumiane uwarunkowania historyczne, gospodarcze oraz społeczne.
Zakres ekspozycji Podhalanie
Wystawa opiera się na licznych wypowiedziach oraz opowieściach samych górali. Dzięki temu, że twórcy wystawy oddali głos mieszkańcom udało im się perfekcyjnie przybliżyć ich sposób widzenia i podejścia do świata. Twórcy poprzez ich wypowiedzi pokazują w jaki sposób oswajają oni otaczającą rzeczywistość. Zwiedzający wystawę poznają stosunek miejscowych do świata kultury oraz do odwiedzających ich przybyszy z innych regionów kraju oraz zagranicy.
Część fotograficzna
Na drugą część wystawy składa się bogaty zbiór ilustracji oraz zdjęć. Specyfikę regionu oraz jego mieszkańców
ukazuje zgromadzony materiał w postaci archiwalnych i współczesnych fotografii. Jednym z autorów prezentowanych grafik jest jeden z czołowych fotografów portretowych Jacek Poremba. Całość ekspozycji składa się z 10 wzajemnie ze sobą korespondujących bloków tematycznych w których ich autorki ukazują rozległy temat kultury i regionalnej podhalańskiej tożsamości.
Projekt Podhalanie wystawy powstał w ramach Międzynarodowego Programu „Człowiek i Biosfera” zainicjowanego przez UNESCO. Patronat nad wydarzeniem objął Polski Instytut Antropologii a głównym organizatorem jest Tatrzański Park Narodowy.