Zakończyło się liczenie kozic

Zakończyło się liczenie kozic

W Tatrach właśnie zakończyło się jesienne liczenie kozic. Była to skoordynowana akcja odbywająca się równolegle po polskiej i słowackiej stronie granicy.

Sprzyjające warunki

Tegoroczne liczenie odbyło się w optymalnych warunkach pogodowych. Aura 22 października zapewniła bezchmurne niebo, a brak wiatru i relatywnie wysoka temperatura dodatkowo sprzyjały sprawnemu przeprowadzaniu akcji.

Wyniki

W ramach liczenia uzyskano zadowalający wynik. Doliczono się łącznie 983 kozic. Liczba ta zawiera 69 młodych osobników urodzonych wiosną bieżącego roku. Przeprowadzający liczenie zaznaczają jednak, że podanych wyników nie należy traktować dosłownie, mimo że są podawane z dokładnością co do jednej sztuki. Tegoroczny wynik jest kolejny raz mniejszy niż podczas poprzedniego liczenia. Jak mówi Jarosław Rabiasz, członek Zespołu Badań i Monitoringu TPN, jest jeszcze za wcześnie żeby uznać to za trwałą tendencję spadkową i podkreśla, że błąd pomiaru nie przekracza 10%. Prowadzący akcję zauważyli przy okazji, że w niektórych rejonach zwierzęta były aktywne i przeganiały się wzajemnie. W innych miejscach z kolei były spokojniejsze. Generalnie preferowały południowe stoki Tatr.

Choć liczenie odbyło się łącznie po obu stronach, to rozróżnienie na stronę polską i słowacką jest lekko sztuczne gdyż wiadomo, że zwierzęta przekraczają swobodnie granice istniejące tylko na mapie. Z czystej ciekawości dokonano oddzielnej klasyfikacji dla każdej z nich. Po polskiej stronie granicy doliczono się w sumie 330 kozic. W obrębie tego mamy 46 capów (samców), 84 kozy (samice), 33 urodzonych w tym roku koźląt, 15 z zeszłego roku oraz 3 sztuki w wieku 2–3 lat. Z całej populacji 51 osobników nie zostało zidentyfikowane co do płci oraz wieku. Po stronie słowackiej liczby kształtują się następująco: 653 kozic łącznie z tegorocznymi młodymi (36 sztuk).

Akcja wspólnego liczenia po obu stronach granicy odbywa się każdego roku z pojedynczymi wyjątkami począwszy od 1957 roku. Jest to najstarszy tego typu wspólny monitoring przyrodniczy prowadzony równolegle przez dwa państwa.