Jak nazywały się kiedyś najpopularniejsze miejsca w Tatrach?

Jak nazywały się kiedyś najpopularniejsze miejsca w Tatrach?

W Tatrach każdego roku pojawia się mnóstwo turystów z Polski, jak i z całego świata. Każdy na pewno zna lub chociaż w jakimś stopniu kojarzy najpopularniejsze miejsca w Tatrach i może wymienić ich nazwy. Jednak czy nazywały się one tak od samego początku? Okazuje się, że nie. Tak więc jak wcześniej się one nazywały? Poznajmy historię nazewnictwa w Tatrach i sprawdźmy to.

Popularne miejsca w Tatrach, które kiedyś nazywały się inaczej

Zanim przejdziemy do historycznego nazewnictwa najbardziej popularnych miejsc w Tatrach, warto przypomnieć, że również i Tatry kiedyś nosiły inną nazwę. Początkowo nazywano je „Karpak” lub „Krępak”. Nazwy te wywodzą się od stromych i wysokich szczytów, które dodatkowo pokryte są śniegiem. Dopiero później na powszechności zaczęła zyskiwać nazwa „Tatry”.

Zupełnie inaczej nazywał się kiedyś również Kasprowy Wierch. Wcześniej określano go jako „Czuba Goryczkowiańska” i „Czuba Stawiańska”. Podobnie zresztą było z Sarnią Skałą, która niegdyś nazywana była jako „Mała Świdnica”.

Całkowicie inną nazwę nosiło kiedyś również tereny Morskiego Oka. Otóż Morskie Oko wcześniej nazywano „Rybim Stawem”. Z kolei obecna Dolina Gąsienicowa to była „Dolina Siedmiu Stawów”. Jak widać popularne miejsca w Tatrach, jak i same Tatry kiedyś nazywały się całkiem inaczej. Zapewne dla wieku czytających ten artykuł, wspomniane w artykule nazwy są czymś zaskakującym. Jednak w rzeczywistości tak było i obecne nazwy popularnych miejsc na swojej powszechności zyskały dopiero w późniejszym czasie.