Jesienny numer kwartalnika „Tatry”

Jesienny numer kwartalnika „Tatry”
źródło: https://pixabay.com/pl/photos/g%C3%B3ra-drewna-charakter-drzewo-3143712

W najbliższym czasie ukaże się najnowszy numer kwartalnika „Tatry”. Tematem przewodnim bieżącego numeru są górale, co jednoznacznie nawiązuje do otwartej jesienią w Kuźnicach wystawy „Podhalanie” organizowanej przez Tatrzański Park Narodowy.

Góral – to brzmi dumnie

Słowo „Górale” ma szerokie znaczenie i wywołuje szereg emocji i skojarzeń. Każdy zapewne rozumie je inaczej, zależnie od sposobu patrzenia na świat. Jednym ze specjalistów z dziedziny etnografii, który wypowiada się na łamach najnowszego wydania jest Stanisława Trebunia-Staszel. Jak mówi, pisanie o własnej kulturze nie jest rzeczą prostą, gdyż często trudno się zdystansować będąc w coś osobiście zaangażowanym. Pani etnolog stwierdza, że już od ponad 150 lat góralszczyzna podlega silnym i intensywnym procesom mityzayjnym. Ich efektem jest sposób, w jaki większość społeczeństwa postrzega dziś tę grupę ludności. Przez lata utarło się wiele nieraz niesprawiedliwych stereotypów, a także legend i mitów, które często niewiele mają wspólnego z rzeczywistością. Wielu ludzi widzi tańczącego górala w roli atrakcji turystycznej, a przecież to są ludzie tacy jak my, mający własne prywatne życie.

Tożsamość

Teksty w jesiennym numerze „Tatr” dotykają także tematyki tożsamości i przynależności do wspólnoty. Na związane z tym zagadnieniem pytania usiłuje odpowiedzieć Wojciech Bonowicz. Padają fundamentalne pytania w jakim stopniu tożsamość jest nienaruszalnym trwałym korzeniem, a na ile zmienia, płynie i otwiera się na dialog z innymi. Kończący główny temat numeru felieton Jakuba Szpilki stawia tezę, że tożsamość nie jest czymś danym raz na zawsze. Autor stwierdza, że jest ciągłym zadaniem i wyzwaniem. Jest to praca, którą należy odrabiać każdego dnia.

Lektura na jesień

Jesienne wydanie kwartalnika „Tatry” to propozycja na długie jesienne wieczory. Jego lektura pozwoli zagłębić się w niezbadane tatrzańskie dzikie ostępy. Znajdziemy tam niedźwiedzie gawry i załoicie. Poczujemy dotyk łańcuchówek na ciepłym od promieni słonecznych granicie. Na kolejnych stronach ruszymy z przewodnikiem na wycieczkę w regle oraz wzbijemy się w niebo śmigłowcem z ratownikami TOPR. Nie brak również rozmów z Justyną Kowalczyk-Tekieli oraz Kacprem Tekielim.

Kwartalnik będzie dostępny w sklepach górskich oraz empikach na terenie całej Polski, w tym także w zakopiańskich puntach sprzedaży przy ulicy Chałubińskiego 44 oraz ul. Chałubińskiego 42a. Prenumeratę oraz pojedyncze numery, zarówno w wersji papierowej jak i elektronicznej można zamówić na wybranych stronach takich jak ekiosk.pl, egazety.pl albo nexto.pl.