Turyści w Tatrach muszą uważać na żmije zygzakowate
W ostatnich dniach osoby pracujące w Tatrzańskim Parku Narodowym zaapelowały do osób pojawiających się w Tatrach, aby szczególną uwagę zwrócić na żmije zygzakowate, które mogą się tutaj pojawić. Przede wszystkim miejscem ich występowania są silnie nasłonecznione miejsca oraz kwiaty, a przede wszystkim krokusy. To tam mogą ukrywać się żmije.
Żmije zygzakowate w Tatrach
O żmijach zygzakowatych na terenie Doliny Chochołowskiej poinformował ostatnio Tatrzański Park Narodowy na swoim oficjalnym profilu na Facebooku. Jak zaznaczono we wpisie, wystarczyła naprawdę odrobina słońca, aby żmije zygzakowate ukazały się na polanie i rozpoczęły wygrzewanie się. Przede wszystkim można je spotkać na polanach, gdzie ukryte są wokół występujących tam krokusów. Po prostu żmije na otwartej przestrzeni czują się bardzo dobrze, a polany są dla nich miejsce idealnym, aby w pełni mogły korzystać z grzejącego słońca. Pracownicy Tatrzańskiego Parku Narodowego apelują więc, aby krokusy i innego rodzaju roślinność oglądać raczej z dystansu, aby ewentualnie zachować bezpieczną odległość.
Jedyne węże jadowite w Polsce – żmije zygzakowate
Żmije zygzakowate (określane jako Vipera berus) są jedynymi jadowitymi wężami, które można znaleźć w Polsce. Więcej o ich pochodzeniu i charakterystyce znajdziemy pod adresem agrokurier.pl. Na szczęście nie są one agresywne wobec człowieka, o ile nie zostaną sprowokowane. Jeśli żmija będzie czuła się swobodnie, a więc nie będzie osaczona i będzie mogła swobodnie pójść w swoją stronę, to nie zaatakuje człowieka. Po prostu jeśli ma taką możliwość, to niemal zawsze usuwa się z drogi, którą idzie człowiek.
Oczywiście żmija zygzakowata posiada jad, który jest niebezpieczny dla człowieka. Na szczęście śmiertelność nie jest wysoka. Mniej więcej jeden procent wszystkich ukąszeń żmij zygzakowatych kończy się śmiercią człowieka. Najbardziej niebezpieczne są oczywiście ukąszenia w twarz oraz szyję – wtedy jad szybko przedostaje się przez krwiobieg w organizmie. Warto dodać, że żmija zygzakowata posiada bardzo charakterystyczny zygzak na grzbiecie. W momencie swojego rozciągnięcia może ona osiągnąć długość nawet do jednego metra.