Obecne warunki na szlakach

Obecne warunki na szlakach

Pogoda choć trochę wyższa niż zazwyczaj, nadal nie rozpieszcza amatorów górskich wędrówek. We wtorek (02.03.2021) Tatrzański Park Narodowy wydał ostrzeżenie o zalegającym na szlakach twardym i zmrożonym śniegu. Warunki panują głównie na północnych stokach oraz w żlebach. 

Na co zwracać uwagę będąc w górach? 

Na północnych stokach wciąż utrzymuje się twardy i zmrożony śnieg. Warunki, jakie tam panują, są niezmienne przez cały dzień. Z kolei w miejscach nasłonecznionych po południu śnieg staje się mokry, grząski, co może powodować zagrożenie. W niektórych miejscach utworzyły się nawisy śnieżne, gdzieniegdzie widoczne jest oblodzenie. Tatrzański Park Narodowy apeluje, aby zachować ostrożność. Takie warunki pogodowe są dla profesjonalistów, którzy mają doświadczenie w górskich wędrówkach. Każdy przebywający w górach powinien mieć przy sobie zimowy sprzęt, a także cechować się umiejętnością posługiwania nim. Z kolei szlaki w niższych partiach gór są oblodzone, a w nasłonecznionych miejscach robi się błoto pośniegowe. Co więcej, na szlaku turystycznym pomiędzy Halą Gąsienicową a Równią Waksmundzką występują utrudnienia. Obecnie znajdują się powalone drzewa. 

Górskie wędrówki w marcu – niezbędne informacje

Przełom zimy i wiosny nie jest wcale łatwiejszy na górskich terenach. Nadal każdy wybierający się w góry powinien być wyposażony w sprzęt zimowy obejmujący raki, czekan, kask oraz lawinowe ABC, oraz powinien umieć z niego korzystać. Pamiętajcie, aby przed wyjściem w góry sprawdzić prognozę pogody, a trasę wycieczki dobrać do panujących i zapowiadanych warunków atmosferycznych. W tym okresie mogą występować załamania pogody, dlatego płaszcz przeciwdeszczowy i grubsze ubrania są niezbędne. Nie zaleca się samotnych wypraw w góry. Pamiętaj, aby mieć ze sobą telefon, nawigację, mapę i prowiant. Co więcej, od 1 marca do 30 listopada wszystkie szlaki na terenie Tatrzańskiego Parku Narodowego będą zamknięte od zmierzchu do świtu. Nadal zamknięte są dla ruchu turystycznego poniżej podane odcinki szlaków turystycznych: 

  • Dolina Tomanowa-Chuda Przełączka,
  • Dolina Pięciu Stawów Polskich-Świstówka Roztocka-Morskie Oko,
  • Przełęcz w Grzybowcu-Wyżnia Kondracka Przełęcz.

Chwilowo zamknięty jest również szlak turystyczny pomiędzy Świnicą a Zawratem z powodu obrywu skalnego oraz Jaskinia Mroźna w Dolinie Kościeliskiej.