Od 01.03.2021 roku obowiązuje zakaz wędrówek po zmroku w Tatrach

Od 01.03.2021 roku obowiązuje zakaz wędrówek po zmroku w Tatrach

Przyrodnicy z Tatrzańskiego Parku Narodowego poinformowali, że od 1 marca obowiązuje zakaz poruszania się po szlakach po zmroku. Wiele zwierząt w Tatrach wczesną wiosną wybudza się z zimowego snu, a dla niektórych samic to czas na przygotowanie się do ciąży, a pozostałe nocą są bardziej agresywne. Nocne spacery po Tatrach mogą mieć w sobie poważne zagrożenia, stąd też wprowadzany jest zakaz. 

Zakaz spacerów po Tatrach nocą

Tatrzański Park Narodowy wydał komunikat, który miał na celu przypomnienie o obowiązującym zakazie poruszania się po szlakach po zmroku od dnia 1 marca 2021 roku do 30 listopada 2021 roku. Góry są miejscem dla człowieka, ale również domem dla wielu zwierząt, które mają stać się zagrożeniem dla człowieka. Park stara się zapewnić jego mieszkańcom jak najlepszą ochronę oraz odpowiednie warunki do życia. Ratraki pracujące w nocy mogą również stać się zagrożeniem dla turystów, o czym informuje TOPR.

Ochrona Tatrzańskiego Parku Narodowego zwierząt przed ludźmi

Tatrzański Park Narodowy informuje, że lista nocnych gatunków zwierząt jest dość długa. Wymiana się, że większość gryzoni, łasic, jeży, jeleni, gronostajów, wilków, dzików, niedźwiedzi i saren mogą być dla człowieka niebezpieczne. Szczególnie ostatnie wymienione. Zakaz wędrówek nocą jest  również formą ochrony turystów przed przestraszonymi, a zarazem groźnymi drapieżnikami. Z obserwacji wynika, że niedźwiedzie najczęściej atakują ludzi nocą, wtedy, kiedy czują się zagrożeni. 

Wędrówki ścieżkami zwierząt

Większość powierzchni Tatrzańskiego Parku Narodowego umiejscowione jest nie dalej niż kilometr od szlaku turystycznego. Zwierzęta z tego względu mogą znaleźć się na ścieżce razem z turystą, jest to bardzo niebezpieczne. Poruszanie się szlakami zwierząt jest udowodnione poprzez odchody i tropy, jakie zostawiły po sobie niedźwiedzie czy wilki. Dzięki zakazowi poruszania się po zmroku zwierzęta będą mogły swobodnie przemieszczać się pomiędzy miejscami dziennego odpoczynku a miejscami żerowania.