O czym powinniśmy pamiętać podczas wypadu w góry zimową porą?

O czym powinniśmy pamiętać podczas wypadu w góry zimową porą?

Każdego roku w góry wybiera się bardzo dużo nowicjuszy. Pierwszy raz w Tatrach niewątpliwie jest wielkim przeżyciem dla każdego turysty. Jednak nie każdy wie, w jaki sposób zachować się podczas pierwszego wypadu w góry. Szczególnie jeśli jest to pora zimowa, a nie letnia. Stąd też dziś przedstawimy sobie ważne zasady i wskazówki, o których bezwzględnie warto pamiętać podczas pierwszej wyprawy górskiej zimą.

Zachowaj rozwagę i respekt

Jaki jest największy błąd osób, które po raz pierwszy i nie tylko udają się w góry w okresie zimowym? Przede wszystkim jest to brak rozwagi, nadmierna pewność siebie i swoich umiejętności, a także brak rozeznania w warunkach zimowych. Często jest tak, że osoby, które były już w górach latem, często zachowują się podobnie podczas wypraw zimowych. W praktyce jednak góry latem a zimą są kompletnie czymś innym. Oprócz innych warunków atmosferycznych, na trasie mogą wystąpić dodatkowe nawisy śnieżne, zagrożenia lawinowe, czy też niebezpieczny lód.

Przygotuj się odpowiednio wcześniej

Jakie są najlepsze wypady rodzinne oraz w gronie znajomych? Dużo osób podkreśla, że najwięcej frajdy sprawiają im wypady spontaniczne. Bez większego planowania, kiedy to po prostu z dnia na dzień podejmują decyzję o wyjeździe. Jednak takie zachowanie w przypadku wypraw górskich zimą w Tatry niesie za sobą pewne niebezpieczeństwo. Przede wszystkim jest to brak odpowiedniego przygotowania pod względem kondycyjnym. Wyprawy górskie potrafią być wyczerpujące, nawet te najłatwiejsze. Dlatego warto zadbać chociażby w najmniejszym stopniu o ogólną sprawność fizyczną, zanim wybierzemy się na szlaki górskie w Tatrach.

Pamiętaj o wyposażeniu zimowym

Na zimowe wycieczki górskie z pewnością należy zabrać ze sobą wysokiej jakości wyposażenie. Mowa tutaj zarówno o podstawowym ubiorze, jak i najbardziej potrzebnych akcesoriach. Przydatne okażą się na pewno buty zimowe, ocieplana kurtka, odzież wodoodporna, raki i czekan, czy też pojemny plecak. Oprócz tego warto ze sobą zabrać także mniejsze akcesoria jak rękawiczki, kominiarkę, gogle narciarskie, czapkę, apteczkę podręczną, czy też nawet łopatkę i detektor lawinowy.