Wypadek na Morskim Oku – ranna jedna osoba

Wypadek na Morskim Oku – ranna jedna osoba

W niedzielę kraj obiegła wstrząsająca wiadomość. W sobotę w okolicach Morskiego Oka doszło do bardzo groźnego wypadku, w którym udział brała grupa taterników. Grupa miłośników Tatr zjeżdżała po skalnej ścianie, gdy doszło do wypadku. Wskutek niefortunnych zdarzeń jedna osoba została poważnie ranna. Do zdarzenia doszło w sobotnią noc. Szczęśliwie jednak pomoc przyszła na czas.

Spadło pięciu taterników

Jak informuje portal RMF24 wypadek miał miejsce na Kazalnicy Cubryńskiej. Tuż w pobliżu Morskiego Oka pięciu taterników próbowało zjechać ze skalnej ściany. Niestety nie udało im się to i wszyscy uczestnicy spadli. Powodem było zarwanie się skał wskutek przeciążenia. Dwie ekipy w jednym momencie znalazły się na jednej kondygnacji, w efekcie doszło do poważnego wypadku. Trzech taterników została ewakuowana śmigłowcem Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego. Jeden z mężczyzn był ranny.

Jeden poważnie ranny

Rany zostały opatrzone przez kolegę, któremu nic się szczęśliwie nie stało. Jednak wszystko wskazywało na to, że noga taternika jest poważnie złamana. Mężczyznom szczęśliwie udało się dotrzeć do pobliskiego schroniska, gdzie poczekali na pomoc. Asekuracja niestety w tym przypadku zawiodła, nie pomagał także fakt, że cała akcja miała miejsce w nocy. Szczęśliwie wypłaszczenie podłoża uchroniło miłośników gór, przed spadnięciem w podstawę ściany. Wówczas zakończenie mogłoby być jeszcze bardziej napawające smutkiem, mężczyźni zatem mieli wiele szczęścia. 

TOPR apeluje

Jak podkreśla Tatrzańskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe, w wyższych partiach Tatr warunki są bardzo trudne i niepewne. Mężczyzna, który został ranny, nie tylko spadł, ale również zranił się poważnie rakami. Nie zawsze zabezpieczenia i asekuracja zadziałają właściwie. Dobrym przykładem jest opisywana sytuacja. Dlatego TOPR apeluje o rozwagę oraz pokorę. Ciągle w górach zalega śnieg, który zamienia się w lód, on również jest powodem wielu poważnych wypadków. Od niedzieli w Tatrach ogłoszony został pierwszy stopień zagrożenia lawinowego.