Narciarz jadący poza trasą wyzwolił lawinę w Kotle Goryczkowym

Narciarz jadący poza trasą wyzwolił lawinę w Kotle Goryczkowym

Do niebezpiecznej sytuacji doszło na trasie narciarskiej w Kotle Goryczkowym. W czwartek, dnia 3 stycznia, zeszła tam lawina śnieżna, która najprawdopodobniej została wyzwolona przez jednego z narciarzy, który poruszał się poza wyznaczoną trasą narciarską. Do takich wniosków doszli ratownicy TOPR, którzy są w posiadaniu filmu z tego zdarzenia.

Film z zejścia lawiny

Ratownicy TOPR posiadają film, na którym możemy zobaczyć zejście lawiny. Filmik z tego wydarzenia został udostępniony w mediach społecznościowych. Osoby, które chcą go zobaczyć mogą wejść na profil TOPR w Social Media.

Zdarzenie na własne oczy widziała także grupa świadków. Z ich zeznań wynika, że oprócz narciarza jadącego poza wyznaczoną trasą nikt inny nie znajdował się w pobliżu. Wielce prawdopodobne jest więc to, że rzeczywiście lawina śnieżna została wyzwolona przez nieodpowiedzialnego narciarza.

Zamknięta trasa narciarska w Kotle Goryczkowym

Z powodu ostatniego zdarzenia na trasie w Kotle Goryczkowym oraz stale utrzymującego się wysokiego stopnia zejścia lawiny śnieżnej, tamtejsza trasa narciarska została cały czas niedostępna dla narciarzy. Co więcej, pewien obszar nartostrady znajdujący się pod stokami Pośredniego Goryczkowego jest również odgrodzony specjalnymi fladrami.

Ratownicy TOPR proszą wszystkie osoby w obecne w górach o rozwagę w swoich działaniach. Powinniśmy dobierać przemyślane cele wycieczkowe, a jeśli mamy obawy lub wątpliwości co do niebezpieczeństw w górach, apeluje się o całkowite zrezygnowanie z górskiej działalności w tak trudnych warunkach atmosferycznych. Jeśli masz obawy przed pójściem na szlaki górskie lub na stoki narciarskie, to warto zapoznać się z artykułem opisującym łatwiejsze szlaki dla początkujących w Tatrach.