Zima nadal w Tatrach, ponad metr śniegu na Kasprowym Wierchu

Zima nadal w Tatrach, ponad metr śniegu na Kasprowym Wierchu

Chociaż ostatnie temperatury mogą sugerować, że wiosna już zawitała w kraju, to w górach sprawy wyglądało zgoła inaczej. W Tatrach na Kasprowym Wierchu dalej zalegają spore czapy śniegu. Spływająca woda tworzy warstwy lodu, które mogą przyczynić się do licznych wypadków. Wybierając się w góry, należy dobrze się do tego przygotować. Na chwilę obecną obowiązuje już pierwszy stopień zagrożenia lawinowego. TOPR apeluje o rozwagę.

Zima trwa w najlepsze

Jeszcze w trzecim tygodniu marca w Tatrach padał śnieg. Opady były dość obfite, bo przybyło nawet kilka centymetrów śniegu. Śnieg jest jednak zdradliwy, bowiem jak informuje Tatrzańskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe po białym puchem, zalega gruba warstwa lodu, która może być powodem poważnych wypadków podczas pieszych wycieczek po górach. Asekuracja oraz raki w dalszym ciągu są obowiązkowe. 

TOPR jednak w miarę możliwości prosi, aby wstrzymać się z wędrówkami, bo warunki na szlakach są trudne. Poza lodem w górach zalegają wielkie zaspy śnieżne. Nie bez powodu od niedzieli mamy pierwszy stopień zagrożenia lawinowego. Ponadto chmury, które pojawiają się nad Tatrami, znacząco ograniczają widoczność, a różnice temperatur przyczyniają się do zamglenia okolicy. W takich warunkach nie trudno się zgubić. 

Opady śniegu wciąż możliwe

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej cały czas przestrzega przed kilku, a nawet kilkunastowymi opadami śniegu. Do tego można dodać lód, zaspy i słabą widoczność i o tragedię nie ciężko. Dlatego jeżeli to możliwe, warto wstrzymać się z wędrówkami. Jedynie profesjonaliści i zapaleni taternicy, posiadając odpowiedni sprzęt, wyposażenie oraz odzież mogą sobie pozwolić na w miarę bezpieczną wędrówkę. Warto również zaopatrzyć się w nadajnik GPS oraz urządzenie do wzywania pomocy w razie potrzeby. Dobrym zwyczajem w takich sytuacjach jest również poinformowanie wcześniej służb, że wybieramy się w góry. I co ważne, należy unikać samotnych wędrówek, wówczas szczególnie jesteśmy narażeni na niebezpieczeństwo. 

Jeden komentarz o “Zima nadal w Tatrach, ponad metr śniegu na Kasprowym Wierchu

  1. uwielbiam takie widoki pozdrawiam serdecznie wszystkich czytelników wtatry.pl

Comments are closed.