Elektryczne samochody w Zakopanym

Elektryczne samochody w Zakopanym

Od połowy września w Zakopanem dostępne są elektryczne samochody. Usługę uruchomiła Innogy go we współpracy z TPN dostarczając mieszkańcom do użytku 10 pojazdów. Usługa w ramach testu działała do końca października.

Elektryczne samochody to absolutna nowość

W ramach oferty kierowcy mają możliwość wypożyczyć i wypróbować nowoczesny, cichy i ekologiczny pojazd. Do dyspozycji klientów są trzy oznaczone strefy na terenie Tatrzańskiego Parku Narodowego, gdzie można wypożyczyć oraz zwrócić pojazd. Dzięki samochodom można dojechać do bram Tatrzańskiego Parku Narodowego, pod sam szlak prowadzący na Morskie Oko lub kolejki na Kasprowy Wierch. Wszystko w pełni bezpiecznie dla środowiska, bez najmniejszej emisji spalin.

Ochrona środowiska

Celem i zadaniem, jakie stawiają sobie pomysłodawcy usługi jest jeszcze lepsza ochrona przyrody wewnątrz Tatrzańskiego Parku, ale także na mieście, poza jego granicami. Jak zaznacza dyrektor TPN Szymon Ziobrowski nie da się obecnie myśleć o ochronie Tatr bez dbania o otaczające je tereny.

Oferta dla kierowców

Aktualnie w ofercie innogy dla miasta Zakopanego dostępne są 4 różne pakiety, podobnie jak w stolicy, gdzie już wdrożono podobną usługę. Do wyboru jest pakiet 8 minut w cenie 9,99 zł, 30 minut za 29,99 zł, 75 minut za 59,99 zł oraz najwyższy 300 minut kosztujący 99,99 zł. Widać więc, że wraz ze wzrostem maleje opłata minutowa. Po jego wyczerpaniu system automatycznie nalicza zryczałtowaną opłatę 1,29 zł za minutę. Niewykorzystany czas przepada, bez możliwości zwrotu.

Aktualnie dostępne są tylko trzy punkty, gdzie można wypożyczyć oraz oddać pojazd. Jest to parking przy Centrum Edukacji Przyrodniczej TPN w centrum Zakopanego przy ul. Chałubińskiego 42, parking przy siedzibie TPN w Kuźnicach w pobliżu kolejki na Kasprowy Wierch oraz parking w Palenicy Białczańskiej. Korzystanie z usługi wymaga instalacji i rejestracji aplikacji mobilnej na smartfonie oraz podania niezbędnych danych osobowych. Każdy nowy klient, który zakłada konto w aplikacji automatycznie po wpisaniu kodu ZAKOPANE otrzymuje 20 zł na przejazdy.