Interwencja ratowników TOPR na Goryczkowej Czubie

Interwencja ratowników TOPR na Goryczkowej Czubie

W drugi dzień świąt Bożego Narodzenia turystka z Ukrainy zaplanowała sobie podróż w góry. Niestety jej wyprawa nie zakończyła się powodzeniem, gdyż ugrzęzła ona na Goryczkowej Czubie. Z pomocą musieli przyjść jej ratownicy TOPR. Okazało się, że turystka była kompletnie nieprzygotowana do wyjścia w góry.

Ratownicy TOPR z pomocą 26-letniej Ukraince

O całym zdarzeniu jako jedno z pierwszych mediów poinformowało radio RMF FM. Z przekazu mogliśmy dowiedzieć się, że 26-letnia Ukrainka udała się na Kasprowy Wierch kolejką. Kobieta jednak była zupełnie nieprzygotowana do panującej tego dnia pogody. W ciągu ostatnich dni w górach panowała naprawdę niesprzyjająca pogoda. Jednak drugiego dnia świąt Bożego Narodzenia pogoda była nad wyraz niesprzyjająca wyprawom w góry.

Obywatelka Ukrainy pomimo nieadekwatnego ubioru oraz wymagających warunków atmosferycznych postanowiła udać się dalej. Wybrała sobie za cel dojście szlakiem, który prowadził na Goryczkową Czubę. Bez raków, bez czekany, a jedynie w kolorowej kurteczce. Podróż zakończyła się niestety dosyć nieszczęśliwie.

Helikopter odnalazł 26-letnią Ukrainę

Brak przygotowania do wyjścia w góry oraz niesprzyjające warunki pogodowe na szlakach spowodowały, że turystka w pewnym momencie utknęła i nie mogła kontynuować wejścia na szczyt. Jak zaznacza, nie miała opcji ani się zawrócić, ani kontynuować podróży w dalszym kierunku. Z tego względu kobieta postanowiła zadzwonić po pomoc.

Ratownicy TOPR po zawiadomieniu przez turystkę od razu udali się jej z pomocą. Szczególnie, gdy powiedziała ona, że nie może kontynuować podróży. Po obu stronach miejsca, w którym się znajdowała, znajdowały się strome spady. Ratownikom Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego dosyć szybko udało się namierzyć Ukrainkę. Wszystko za sprawą jej ubioru, ponieważ miała na sobie różową kurtkę. Jak widać niebezpieczne warunki pogodowe w górach są przez wielu osób bagatelizowane. Warto więc przed wyprawą górską odpowiednio się przygotować i zapewnić sobie podstawowy strój i akcesoria, które pozwolą bezpiecznie wejść na szczyt i następnie z niego zejść.