Turyści zauważyli niedźwiedzicę z trójką młodych

Turyści zauważyli niedźwiedzicę z trójką młodych

Na nietypowy widok natknęli się turyści, którzy wędrowali pod Wołowcem w Tatrach. O tej porze niedźwiedzica powinna oczywiście znajdować się jeszcze w zimowym śnie. Tak się jednak nie stało. Wszyscy zastanawiają się co jest powodem takiej sytuacji.

Sylwestrowy hałas przyczyną wybudzenia się niedźwiedzi?

Co jest powodem tego, że na początku stycznia niedźwiedzica z trójką młodych nie znajduje się w zimowym śnie? Eksperci na samym początku wskazali dwie najbardziej prawdopodobne przyczyny. Jedną z nich jest sylwestrowy hałas, który oczywiście w Zakopanem i w całych górach był równie duży, co w innych częściach kraju. Fajerwerki, wybuchy petard, huczne śpiewy i wiele innych głośnych czynników mogło spowodować wybudzenie się niedźwiedzicy wraz z młodymi z zimowego snu.

Jeden z turystów, który spędzał noc sylwestrową w górach zaznaczał, że przechodząc przez przełęcz między Kopami zdołał usłyszeć dźwięki pochodzące z nocy sylwestrowej telewizji polskiej, a więc „Sylwestra Marzeń” w Zakopanem.

Odwilż również mogła przyczynić się do wybudzenia niedźwiedzi

Drugą z przyczyn, która przyczyniła się do wybudzenia niedźwiedzi z zimowego snu mogły być intensywne opady deszczu. Odwilż oraz deszcz mogły spowodować, że gawry niedźwiedzie przesiąknęły wodą. W takich warunkach na pewno ciężko jest utrzymać sen, przez co niedźwiedzie wraz z młodymi mogli mieć utrudnione warunki.

Oczywiście odwilż, dodatnia temperatura oraz intensywne opady deszczu sprawiły, że niedźwiedzie wraz z młodymi rzeczywiście mogły się obudzić. Jednak niepokojące są fakty, że w tym roku w górach w wielu miejscach odpalane były fajerwerki, co na pewno przełożyło się na zaszkodzenie zwierzętom. Turyści opowiadają, że również na Giewoncie ktoś wpadł na pomysł, aby odpalić fajerwerki. Z tego powodu w okolicy wypłoszyły się kozięta.