Trudne warunki pogodowe w Tatrach nie odpuszczają

Trudne warunki pogodowe w Tatrach nie odpuszczają

W ciągu ostatnich dni na naszej stronie pojawiły się artykuły o licznych akcjach ratowniczych, których musieli podjąć się Tatrzańscy Ochotnicy Pogotowia Ratunkowego. Takie sytuacje to pokłosie trudnych warunków atmosferycznych na górskich szlakach. Niestety, ale w najbliższym czasie nie widać szans na poprawę, a co gorsza, pogoda stale się zmienia na coraz bardziej niebezpieczną.

W Tatrach wciąż obowiązuje trzeci stopień zagrożenia lawinowego

Ostatnie dni w Tatrach to nieustanne intensywne opady śniegu, bardzo silny wiatr i obowiązujący trzeci stopień zagrożenia lawinowego. Z tego powodu turyści muszą liczyć się z tym, że panuje tam bardzo ograniczona widoczność. Wszyscy wybierający się więc na wycieczki górskie muszą liczyć się z tym, że każde wyjście w góry podczas takich warunków atmosferycznych wiąże się z ryzykiem zagrożenia zdrowia i życia.

Dodajmy, że nawet podczas dobrych warunków atmosferycznych naprawdę nietrudno o wypadek w Tatrach. Dowiedzieć na pewno mógł się o tym jeszcze pod koniec zeszłego roku mężczyzna, któremu pomógł strażnik miejski w Tatrach. Warto przeczytać więcej o sytuacji, która miała miejsce w Dolinie Pięciu Stawów.

Turyści powinni nad wyraz rozsądnie planować górskie wyprawy

Ratownicy górscy w takich niebezpiecznych warunkach atmosferycznych polecają wszystkim głównie chodzenie po dolinach reglowych. Każde wyjście powyżej będzie znacznie bardziej niebezpieczne, a dla osób bez doświadczenia bardzo trudne. Wyjścia w górne partie Tatr jest obecnie niebezpieczne również z tych względów, że na wszelkich szlakach można znaleźć grube warstwy śniegu, a pod śniegiem często znajduje się również lód. Należy więc liczyć się z tym, że w wielu miejscach jest bardzo ślisko.