Wolontariusze po raz kolejny wyruszą w Tatry, aby je posprzątać

Wolontariusze po raz kolejny wyruszą w Tatry, aby je posprzątać

Już 31 lipca, a więc w sobotę odbędzie się kolejna akcja związana ze sprzątaniem szlaków tatrzańskich. W akcji weźmie udział tysiące chętnych wolontariuszy, którzy wyrazili chęć uczestnictwa w już 10-tej edycji Czystych Tatr ekoMałopolska. Oprócz wolontariuszy w Zakopanem pojawią się także znani twórcy internetowi oraz ambasadorzy.

Wolontariusze mogli zgłaszać chęć udziału w akcji przez internet

W obecnej edycji organizatorzy akcji umożliwili zapisywanie się wszystkich chętnym osobom przez internet. Z kolei osoby, które tego nie zrobiły, mogą również w dniu akcji zapisać się na początku szlaków Morskiego Oka, Doliny Małej Łąki, Doliny Chochołowskiej, Doliny Kościeliskiej, w Kuźnicach, Doliny Strążyskiej, czy też w Punkcie Informacji Turystycznej, który mieści się pod Gubałówką.

Organizatorzy przygotowali dla wolontariuszy specjalne koszulki. Ich ilość wynosi jednak 2500, przez co pozostałe 1500 osób lub więcej będą mogli uczestniczyć w akcji bez wspomnianej koszulki. Oprócz tego wolontariusze otrzymają również pakiet workoplecaków, rękawiczki, worki na śmieci oraz prowiant, który uczestnikom zapewnił jeden z partnerów całego wydarzenia.

Jeden z organizatorów w swojej wypowiedzi zaznaczył, że jednorazowe sprzątanie raz do roku polskich gór raczej niewiele zmieni. Jednak w całej akcji chodzi o to, aby edukować ludzi oraz uświadamiać ich o zaistniałym problemie. Chodzi o to, aby każdy turysta zaczął brać odpowiedzialność za dbanie o środowisko i zadbał o jak najlepszy stan nie tylko polskich gór, ale również całej planety.

Rozszerzenie projektu o kolejne miejsca w Polsce

Czyszczenie Tatr nie będzie jedyną tego typu akcją zorganizowaną tego roku w Polsce. Pod koniec sierpnia, a dokładnie w dniach 27 i 28 odbędzie się pierwsza edycja wielkiego sprzątania plaż w Trójmieście oraz na Półwyspie Helskim. Oprócz tego na rozgłosie zyskuje również kolejna akcja, która ma dotyczyć sprzątania całego kraju. Hasła #CzystaPolska oraz #OdTatrPoBałtyk już teraz można zauważyć w wielu miejscach w Polsce.

W ramach prowadzonych akcji swój udział zadeklarowało już mniej więcej 14 000 wolontariuszy, co jest niewątpliwie bardzo dobrym wynikiem. Co więcej bezinteresowne zaangażowanie osób trzecich pokazuje, że akcja ma sens, a Polakom naprawdę zależy na czystym, ekologicznym i zadbanym środowisku w całym kraju.