Wyprawa na Babią Górę, a więc królową Beskidów Żywieckich

Wyprawa na Babią Górę, a więc królową Beskidów Żywieckich

Babia Góra jest najwyższym szczytem Beskidów Żywieckich. Na sam szczyt, a więc Diablak, wchodzi się około 2-3 godziny. Turyści mają jednak do wyboru nie jedną, nie dwie, a nawet kilka szlaków turystycznych. Co warto wiedzieć przed wyprawą na Babią Górę?

Królowa Beskidów Żywieckich – Babia Góra

Babią Górę nie przypadkowo nazywa się królową tych obszarów. Mianowicie ten masyw górski, który mieści się w Paśmie Babiogórskim, a ponadto należy do Beskidu Żywieckiego w Beskidach Zachodnich prowadzi po prostu na najwyższy szczyt, którym jest Diablak. Jego wysokość wynosi 1725 m n.p.m. Dodajmy, że jest to najwyższy szczyt, który rozciąga się w Polsce, nie licząc Tatr. Jest on również zaliczany jako drugi najbardziej wybitny szczyt w Polsce. Pierwsze miejsce w tej kategorii należy do Śnieżki.

Krajobrazy Babiej Góry

Obszar, który zalicza się do masywu Białej Góry jest niewątpliwie bardzo malowniczy i urokliwy. Nie przypadkowo znajduje się on w Rezerwacie Biosfery Unesco. Na listę został wpisany w 1977 roku, a więc już od dawna te tereny uznawane są za bardzo cenne oraz unikatowe. Oprócz wyjątkowych gór i ogromnych szczytów, w tym obszarze znajdziemy także liczne rośliny. Są to m.in. tojad morawski, wyblin jednolistny, okrzyn jeleni, czy też rogownica alpejska.

Warto zaznaczyć, że wejścia na Babią Górę są bardzo często utrudnione z powodu gwałtownie zmieniających się warunków atmosferycznych. Z opinii wielu osób, które mają nieco więcej wiedzy na temat tego masywu można usłyszeć, że Babia Góra określana jest nawet jako „Kapryśnica” oraz „Matka Niepogód”. Takie nazewnictwo może nieco odstraszyć potencjalnych turystów, jednak spokojnie, ponieważ zarówno w okresie zimowym, jak i okresie letnim warto wybrać się na sam szczyt.

Wyprawa na szczyt Diablak

Głównym celem wszystkich turystów wybierających się na wyprawę na Babią Górę niewątpliwie jest dotarcie na sam szczyt, którym jest Diablak. Jak już wiemy jego wysokość wynosi 1725 m n.p.m., przez co widoki z samej góry na pewno są zachwycające.

Wybierając się na Babią Górę mamy do wyboru kilka różnych szlaków turystycznych. Musimy jednak pamiętać, że są one przeznaczone dla osób o różnym stopnie zaawansowania. Stąd też osoby początkujące powinny wybrać szlak turystyczny, który jest najłatwiejszy. Z kolei doświadczeni wspinacze mogą wybrać sobie szlak, który im po prostu odpowiada. Warto dodać, że wejść na szczyt Babiej Góry można zarówno od strony polskiej, jak i słowackiej. Jeśli chodzi o konkretne oznaczenia szlaków prowadzących na Babią Górę, to wyróżnić można szlak czerwony, który jest szlakiem głównym. Oprócz tego turyści mogą wyruszyć na szczyt również przez szlak zielony, żółty oraz czerwony, który rozpoczyna się po stronie słowackiej.

Na koniec warto wspomnieć, że wyprawa na Babią Górę jest niewątpliwie świetną przygodą. Wybierając najłatwiejszy szlak czerwony, turyści mogą pokusić się nawet o wejście na górę z dzieckiem. Należy jednak pamiętać o podstawowych zasadach i regułach, zanim udamy się na szczyt. Oprócz tego miejmy również na względzie pogodę, które w przypadku wejścia na Babią Górę są szczególnie kapryśne i bardzo szybko ulegają zmianie. Mimo wszystko planując wyprawę w polskie góry, to szczyt Diablak o wysokości 1725 m n.p.m. jest z całą pewnością warty uwagi i godny polecenia.